Sıkça Sorulanlar

Turbo İngilizce Kitapları’nda karşıma çıkan her kelimeyi ve cümleyi sesli şekilde tekrarladığımda bunun pratik açısından bana nasıl bir faydası olacak?
Bir kişi kendi kendine çalışırken eğer dilinin çözülmesini ve cümle kalıplarının ağzından düşünmeden bir anda çıkmasını istiyorsa, bunu yapmasının en kolay yolu sesli tekrar yöntemiyle çalışmasıdır. İsterseniz bunu herkesin bildiği örneklerle açıklayalım: Mesela İngilizceyi çok az bilenler “What is your name?” “Adınız nedir?” ya da “What is this?” “Bu nedir?” gibi soruları kolayca ve düşünmeden sorabilmekte ve bu sorulara yine kolayca ve düşünmeden cevap verebilmektedirler. Bunun sebebini hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi basittir: Kişi bu soruları ve cevapları ya sık sık duymuştur ya da bu soruları ve cevapları belli zamanlarda kendisi tekrarlamıştır. Artık sürekli duyulan ve tekrarlanan bu sorular ve cevaplar bilinçaltına yerleşmiştir. Bilinçaltına yerleşen bu soruların ve cevapların pratik olarak kullanılması ise son derece kolaylaşmıştır. Ancak takdir edersiniz ki İngilizce sadece “What is your name?” ya da “What is this?” sorularından ve cevaplarından ibaret değildir. Bu yüzden Turbo İngilizce Kitapları’nda yer alan yaklaşık 1. programdaki 450 kelimelik 600 örnek cümleyi veya 2. programdaki 850 kelimelik 1200 örnek cümleyi bol bol tekrarlatarak bilinçaltınıza yerleştirmeyi amaçladık. Turbo İngilizce Kitapları’nda yer alan her bir kelimeyi ve cümleyi 4 aşamada toplam 20 defa sesli olarak tekrarlamanız, dilinizin çözülmesi konusunda size büyük bir yarar sağlayacaktır.
Turbo İngilizce Programı ezber tekniğine dayalı olarak mı hazırlandı?
Turbo İngilizce Programı kesinlikle ezber tekniğine dayalı olarak hazırlanmamıştır. Ezberlemek demek bir şeyi olduğu gibi hafızanızda tutmak demektir. Ancak Turbo İngilizce’de amaç bir şeyi ezberletmek değildir. Sadece belli sayıda sesli tekrar yaptırmaktır. Turbo İngilizce’deki kelimelerin ve cümlelerin sesli tekrar sayıları bellidir.
O tekrar sayısıda 4 aşamada toplam 20’dir. Her bir kelimeyi ve cümleyi 4 aşamada farklı tekniklerle sesli olarak tekrarladığınızda size verilen kelimeleri ve cümleleri neredeyse ezberlemiş olacaksınız. Ancak elde ettiğiniz bu ezber gücüne farkında olmadan ulaşacaksınız. Sizden istenen tek şey Çalışma Metodu’nda belirtilen sesli tekrar sayılarını uygulamanızdır. Böylelikle ezber amaçlı yola çıkmadan ezber kadar kuvvetli bir birikime sahip olacaksınız.
Turbo İngilizce Programı sadece bana verilen cümleleri tekrarlamamı istiyor. Yani bu durumda hep aynı cümleleri tekrarlamış oluyorum. Eğer ben farklı bir cümle kurmak istersem bu durumda ne olacak? Program dışında geçen bir cümleyi kurmakta zorlanmayacak mıyım?
Şimdi burada kişi kendisini programa kayıtlı kalmadan rahat bir şekilde derdini anlatmak istemektedir. Bunu yapabilen kişi zaten İngilizceyi konuşuyor demektir. Ancak Turbo İngilizce’nin ilgi alanında olan kişiler İngilizceyi kullanamayan kişilerdir. İngilizceyi kullanamayan kişiler ise öğrenme aşamasında olan kişilerdir. Öğrenme aşamasında olan kişiler örnek kalıp cümleler üzerinden çalışmak zorundadır. Şimdi kalıp cümlelerden yola çıkılarak nasıl farklı cümleler oluşturulacağı konusuna dönelim. Unutmayalım ki Turbo İngilizcenin 1. programı’nda 600 farklı cümle 2. programında ise 1200 farklı cümle yer almaktadır. 1200 farklı cümle demek her sayfasında 50 cümle olan toplam 24 sayfalık bir kitap demektir. 24 sayfalık bir kitap üzerinden sesli tekrar yöntemiyle edinilecek bir pratik tecrübesi asla küçümsenemez. Ve bu 1200 cümlenin her birini 4 aşamada farklı tekniklerle 20 defa sesli olarak tekrarlayacaksınız. 1200 ’ü 20 ile çarparsak 24.000 cümle sayısına ulaşırız. Şimdi bir kişi sesli tekrar yoluyla 24.000 defa cümle söylerse 24.001’inci farklı cümleyi neden söyleyemesin? 850 kelime ve çeşitli cümle kalıplarından oluşan 1200 farklı cümlenin her birini 20 defa sesli olarak tekrarlayan kişi bir çok şeyi kafasında canlandırabilir. Bu sesli tekrar yöntemiyle kalıplar kafanıza yerleşeceği için 1200 cümlenin dışında yeni cümleler kurmanız kolay olacaktır.
Turbo İngilizce Programı’nı bitiren bir kişinin yabancılarla konuşurken karşılaşacağı güçlükler neler olabilir?
Her şeyin bir güçlüğü vardır. Bazı kişiler Turbo İngilizce Programı’nı bitirip yabancı kişilerle pratik yaparken, kendilerini ifade edemedikleri anlarla karşılaşabilir. Bu tür kişilerin kendilerini ifade edememelerinin bazı sebepleri olabilir bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz.
1. Kuracağı cümlede geçen kelimeleri bilmiyordur. Yani kişi bilmediği kelimelerle cümle kurmaya çalışıyor olabilir. Bu durumda yapılması gereken, kişinin bildiği kelimelerle kendisini ifade etmeye çalışması ve zamanla başka kelimeler öğrenerek kelime haznesini geliştirmesidir. 1. programda size 450 kelime 2. programda ise 850 kelime verilmiştir. 450 kelime ile kendinizi çok dar seviyede ifade edebilirsiniz. 850 kelime ile derdinizi daha iyi ifade edersiniz. Eğer derdinizi daha iyi ifade etmek istiyorsanız size tavsiyemiz 850 kelimelik programı bitirmenizdir.
2. Kuracağı cümleyi karmaşık şekilde düşünüp cümleyi düşündüğü şekilde yabancı dile çevirme gayreti içinde olmasıdır. İsterseniz bunu bir örnekle açıklayalım: Mesela bir kişinin şu cümleyi İngilizce olarak ifade etmeye çalıştığını düşünelim.“Başbakan resmi bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Paris’e hareket edecek” Şimdi buradaki cümleyi olduğu gibi İngilizceye çevirmeye kalkarsak hata etmiş oluruz. Bunu ancak İngilizceyi çok iyi kullanabilen bir kişi söyleyebilir. Peki İngilizceyi derdini anlatacak kadar bilen birisi bunu nasıl söyleyecek? Bunu söylemenin yolu kafamızda anlatmak istediğimiz şeyi daha yalın hale indirgemektir. Mesela “Başbakan resmi bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Paris’e hareket edecek” cümlesini “Başbakan Paris’e gidecek” şeklinde yalın hale sokarsak o zaman bu cümleyi İngilizce rahatça ifade edebiliriz. Bu yüzden kurmaya cesaret edemeyeceğimiz cümleleri daha yalın hale sokmalıyız. Eğer kafamızda oluşturduğumuz bir şeyi sadeleştirerek anlatamazsak o zaman kilitlenir kalırız. Böylece en azından “Başbakan Paris’e gidecek” cümlesini kurarak anlatılmak istenen şeyi karşımızdakine aktarabilecekken gereksiz yere “Başbakan resmi bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Paris’e hareket edecek” gibi uzun ve karmaşık bir ifade içinde boğulmuş oluruz.
3. Sesli olarak 12.000 veya 24.000 cümle söylemesine rağmen kişinin yabancı birisi ile karşılaştığında heyecanlanması ve söyleyeceğini söyleyememesidir. Bu durumda sorun sadece deneyim eksikliğidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sakın yılgınlığa düşmeyin. Çünkü 24.000 cümleyi sesli olarak söyleyen kişi hayatında 24 ya da 240 cümle söyleyen kişi kadar beceriksiz olamaz. Eğer kendinizi bu katagoriye sokarsanız vahim bir hata etmiş olursunuz. Bu durumda sorun yabancı kişilerle sürekli karşılaşıp konuşmamanızdan kaynaklanmaktadır. Sürekli temas halinde olacağınız bir yabancı ile karşılaştığınızda eninde sonunda bir şekilde kendinizi ifade edersiniz.
4. Programı bitirmesine rağmen uzun bir süre öğrendiklerini kullanmamasıdır. Böyle bir durumda kullanılmayan bilgiler zamanla zayıflayabilir. Her ne kadar 24.000 cümlenin sesli olarak söylenmesi kişi için bir avantaj oluştursada bu bilgilerin kullanılması gerekmektedir. Diyelim ki Turbo İngilizce Programı’nı bitirdiniz ve aylarca öğrendiğiniz şeyleri uygulamadınız. Yani uzun süre pratik yapmadınız. Bu durumda ne yapabilirsiniz? Mesela yurtdışından bir misafiriniz gelecek ya da yurtdışına seyahat edeceksiniz. Bu durumda İngilizceye ihtiyacınız olacak. Öyleyse yapmanız gereken şey şudur: Bitirdiğiniz Turbo İngilizce programının en son kitabını Çalışma Metodu‘na uygun şekilde sesli tekrar edin. Bu çalışmanız yaklaşık olarak 5 saat sürecektir. Böylece eskiden tekrarlamış olduğunuz cümleler tekrar beyninizde yankılanacak ve kendinizi pratik konusunda daha güçlü hissetmiş olacaksınız. Boş vaktiniz olduğunda İnternet ortamında çeşitli bedava yazılımlar sayesinde yabancı kişilerle sesli pratik yapma imkanınız olduğunu unutmayın.
Turbo İngilizce’yle çalışırken çok hızlı gittiğimi düşünüyorum ve tekrarladığım kelimelerin ve cümlelerin aklımda kalıp kalmadığından emin olamıyorum. Öğrendiğim herşeyin kafamda yer etmesini istiyorum. Sizce bu duyguyu nasıl aşabilirim?
Aslında öğrenme aşamasındaki birçok insan bu tür sorunlarla karşılaşmaktadır. Yani bu tür kişiler genelde öğrenememe korkusu içinde yaşamakta ve sürekli olarak mükemmel öğrenme gayreti içinde olmaktadırlar. Eğer bir önceki derste gördüğü bir şeyi hatırlamazsa hemen kendisini suçlamaya başlar ve hafızasının zayıf olduğunu düşünür. Şunu akıldan çıkarmamak gerekir ki hiç kimse bir defa çalıştığı şeyi her zaman kafasına sokamaz. Bazı şeyler tekrar yoluyla öğrenilir. Bol tekrar zayıf hafızanın ilacıdır. Bu yüzden öğrendiğiniz şeyler konusunda fazla karamsar olmayın. Kendinize zaman ayırın ve hepsinden önemlisi biraz sabırlı olun. Genelde öğrenilen bilgiler ilk başta kişiye karmaşık gelir. Bilgilerin kafada netleşmesinin bir tek yolu vardır o da kendinize zaman tanımaktır. Şimdi kendinize zaman tanımanızın ne kadar önemli olduğu konusunda şu soruyu yöneltelim. Mesela Turbo İngilizce’yle çalışan ve aynı zeka seviyesine sahip olan 3 kişi düşünelim. Bu üç kişiden birincisi 20 saat çalışmış olsun, ikincisi 40 saat çalışmış olsun, üçüncüsü 80 saat çalışmış olsun, Şimdi bu üç kişiden hangisi kendisini İngilizce konusunda daha güçlü hisseder? Tabiki üçüncü kişi diyeceksiniz yani 80 saat çalışan birisi 20 ya da 40 saat çalışan kişiden daha iyi konumdadır. Ancak kafasında önyargı oluşturan ve kendisine güvenmeyen ya da tembellik etmek isteyen kişi 20 saatlik çalışmadan 80 saatlik verim beklemektedir. Sizce bunun bir mantığı var mıdır? Ne kadar çok çalışırsanız o kadar verimli olursunuz. Öyleyse kendinize bir fırsat verin ve gerekli olan 40 veya 80 saati ayırın. Göreceksiniz ki bir süre sonra aklınızın almadığını düşündüğünüz birçok karmaşık bilgi, zamanla netleşecek ve kafanıza yerleşecektir. Bunun için kendinize sadece en az 40 saat ayırın.
Turbo İngilizce programında sadece sesli alıştırmalar var. Sesli alıştırmalar dışında neden başka alıştırma türleri yok?
Klasik eğitim materyallerindeki alıştırma türlerini kafanızda canlandırmaya çalışın. Bu tür alıştırmalar genellikle soru-cevap, boşluk doldurma, parçalanmış kelimeleri bir araya getirerek anlamlı cümle kurma veya bulmaca şeklinde kelime bulma gibi alıştırma türleri vardır. Yapılan her türlü alıştırmanın mutlaka kişiye faydası vardır. Ancak bu türde yapılan alıştırmalar faydalı olmasına rağmen çalışan kişiye pratik açısından zaman kaybettirir. Mesela aşağıdaki klasik alıştırma türlerinden olan parçalanmış kelimeleri bir araya getirerek anlamlı cümle kurma alıştırması üzerinde düşünelim. Şu kelimeleri uygun şekilde yanyana getirerek anlamlı bir cümle kurun. Soru: – where – week – you – last – were – Cevap: “Where were you last week?” “Geçen hafta neredeydin?” Bu tür alıştırmaların şüphesiz yararı vardır. Ancak bu tür alıştırmaları çözerken ne kadar vakit harcadığınızı hiç düşündünüz mü? Bu tür bir alıştırmayı çözmek için 1 dakikanızı ayırdığınızı düşünün. Ve bu şekilde 10 tane alıştırma çözdüğünüzü düşünün. 10 alıştırmayı ortalama 10 dakikada çözmüş olursunuz. Bu tür alıştırma çözmeniz dilinizin çözülmesini sağlamaz çünkü sessiz şekilde mantık yürüterek bu tür alıştırmaları çözmüş olursunuz. Ancak yukarıdaki gibi sessiz şekilde 10 cümle için ortalama 10 dakikanızı harcayarak çözdüğünüz alıştırmalar Turbo İngilizce Programı’nda yer almaz. Çünkü Turbo İngilizce Programı en başından en sonuna kadar hızlı ve sesli şekilde alıştırma yaptırır. Turbo İngilizce Programı’nda 10 dakikalık alıştırma demek ortalama 16 farklı cümleyi 5 kez sesli tekrarlayarak toplam 80 cümleyi sesli olarak tekrarlamak demektir. Kısacası Turbo İngilizce programında vakit kaybederek bulmaca çözer gibi sessiz alıştırmalar yapmazsınız. Hızlı ve sesli şekilde alıştırma yaparsınız. Böylece hem vaktinizi ekonomik kullanmış olursunuz hemde tüm alıştırmaları sesli tekrarlayarak dilinizin çözülmesini sağlamış olursunuz.
Kitaptan Orijinal Örnek CTTAna Sayfa >>

CTT Nedir? >>

Turbo İngilizce Tanıtım >>

Sipariş >>

Neden Konuşamıyoruz? >>

Bilgi Hattı: 0212 667 90 97 (Her Gün 07:00-24:00) 

Atışalanı V.D. Vergi No: 4590067594

© 2005-2018 CTT English – Turbo İngilizce / Tüm Hakları Saklıdır.